Plánujete prodat nemovitost, ve které máte nájemníka? Před tím, než začnete váš dům či byt inzerovat na realitních webech, je potřeba řádně ukončit nájem. Jaké úskalí skrývá smlouva o pronájmu a jaké možnosti jako pronajímatel máte? Na to se blíže podíváme v tomto článku.
Jakými cestami se dá ukončit nájem?
Každé ukončení nájemní smlouvy musí proběhnout písemně. Nejde provést ústně přes telefon. Podmínky, za kterých můžete ukončit nájem, jsou stanoveny občanským zákoníkem a případně smlouvou. Jako pronajímatel jste zákonem svazován více než nájemník, a proto se musíte řídit následujícími podmínkami.
Ukončení nájmu na dobu určitou
- Nájemce poruší své povinnosti způsobem, který znemožňuje další trvání nájmu (neplatí nájem, poškodil vybavení nebo samotnou nemovitost, ruší sousedy atd.)
- Pronajímatel potřebuje nemovitost k vlastnímu užívání nebo pro členy své rodiny (manželka, děti, sourozenci, rodiče).
- Zásadní změna v okolnostech, při nichž byla smlouva sjednána a mohla by poškodit jednu ze smluvních stran.
Možnosti ukončení nájmu na dobu neurčitou
- Nájemce hrubě poruší svou povinnost vyplývající z nájmu (např. pronajme byt bez souhlasu pronajímatele).
- Byl odsouzen pro úmyslný trestný čin, který spáchal na pronajímateli, jeho domácnosti nebo osobě, která bydlí v domě, kde je byt, nebo proti cizímu majetku, jenž se nachází v tomto domě.
- Nemovitost má být vyklizena z důvodu veřejného zájmu (např. bude nařízena demolice budovy za účelem výstavby dálnice).
- Z jiného obdobně závažného důvodu pro vypovězení nájmu (rozsáhlá rekonstrukce ze stavebních důvodů).
V obou případech se dá ukončit nájem dohodou, s čímž samozřejmě musí souhlasit obě strany. V případě výpovědi nájmu pak klasicky platí 3měsíční výpovědní lhůta, v níž má nájemník čas se vystěhovat a najít si nové bydlení.
Jak postupovat po ukončení nájmu?
Nezáleží na tom, jakým způsobem ukončíte nájemní smlouvu, vždy vám musí nájemník předat byt k danému datu. Jako pronajímatel musíte zkontrolovat stav bytu či domu a sepsat o tom protokol (není to vyloženě nutné).
Ten by měl obsahovat popis stavu v jakém byla nemovitost předána, také údaje o stavu měřičů elektrické energie, vody a plynu (v případě, že jsou instalovány) spolu se seznamem odevzdaného vybavení a jeho popisu i fotodokumentace.
Na základě těchto údajů pak předáte vyúčtování služeb spojených s nájmem. Pokud je byt nebo dům předán v adekvátním stavu (vybavení může být opotřebované v rámci běžného užívání, ale nikoliv poškozené) a na základě toho vracíte kauci.
Co dělat, když nájemník nechce opustit byt?
Někdy se může stát, že je nájemník problematická osoba a nechce opustit byt, i když dostal výpověď a uplynula výpovědní lhůta. Co v takové situaci dělat? Nejspíš by vás napadlo, že za daných okolností se obrátíte na Policii ČR. Ta k těmto případům však nemá moc pozitivní přístup. Jak tedy postupovat?
Rozhodně se neuchylujte k násilným praktikám, které nic neřeší. Ačkoliv to nepůjde hned, tak je potřeba podat na nájemníka, který nechce předat byt, žalobu. Účinné mohou být i sankce. Až na základě rozhodnutí daného soudu máte možnost nájemce vystěhovat za dohledu Policie ČR.
Zjistěte si cenu nemovitosti
Před prodejem nemovitosti je dobré zjistit cenu nemovitosti. Nemusíte se nutně obracet na odhadce. S naším realitním webem zjistíte cenu bytu i domu snadno, zdarma a pohodlně z domova.