ČNB bude zřejmě i nadále pokračovat ve snižování úroků, sazby však zůstanou vyšší, než byly dříve, prozradil týden před zasedáním ČNB guvernér Aleš Michl. Jaký vývoj úrokových sazeb se očekává?
Česká národní banka má 2. května opět rozhodnout o dalším vývoji úrokových sazeb. Guvernér ČNB Aleš Michl se týden před zasedáním účastnil Diskusního fóra ČNB v Pardubicích a naznačil, jakým směrem se bude strategie centrální banky ubírat. Podle Michla by se měly úrokové sazby opět snížit, na místě je ale opatrnost.
Očekává se další pokles úrokových sazeb
ČNB snižuje úroky od prosince 2023. Z tehdejších 7 % postupně sazbu snížila na současných 5,75 %. Podle vyjádření představitelů ČNB dojde ve čtvrtek 2. května pravděpodobně k dalšímu snížení repo sazby, a to opět o půl procentního bodu. Člen bankovní rady Jan Procházka v rozhovoru pro agenturu Bloomberg potvrdil, že není důvod zrychlovat, ale ani zpomalovat současné tempo snižování sazeb.
Že je na místě opatrnost, zdůraznil i Michl: „Je možné, že (za týden), kdy máme měnové zasedání, sazby ještě snížíme, ale poté budeme k dalšímu snižování přistupovat velmi opatrně, a zasedání od zasedání budeme vyhodnocovat nová data, a podle toho se budeme rozhodovat.“
Ekonomiku je třeba založit na úsporách, myslí si Michl
Cílem ČNB je nyní podle guvernéra především udržet cenovou stabilitu. V případě, že se inflace nebude vyvíjet podle nynějších odhadů, snižování úroků se přeruší či zastaví.
Ačkoliv se úrokové sazby budou i nadále snižovat, žádné zrychlování momentálního tempa není na pořadu dne. Současného vedení ČNB si stojí za tím, že ekonomiku je třeba stavět na úsporách, nikoliv na dluzích.
Pro spotřebitele to znamená, že úvěry i hypotéky budou postupně zlevňovat, ovšem zřejmě ještě dlouhou dobu zůstanou dražší než v letech ekonomické stability před covidovou krizí. Podle Michla by se úroková sazba mohla do budoucna pohybovat okolo 3 procent.